InsideSkin
مقدمه :

برای تامین نیروی انسانی متعهد و مشخص در رشته گیاه پزشکی و به منظور بالا بردن عملکرد محصولات کشاورزی و نهایتا خودکفایی کشور در این زمینه لازم است متخصصینی تربیت شوند که بتوانند با استفاده از دانش و تجربیات خود مبارزه با آفات و عوامل بیماریزای گیاهی را به طور علمی امکان پذیر کرده و از امکانات موجود کشور حداکثر استفاده را جهت کاهش خسارت ناشی از عوامل فوق بنمایند و در امور مربوط به اجرای طرحهای تحقیقاتی ، آموزشی در دبیرستانهای کشاورزی و برنامه ریزی گیاه پزشکی نیز خدمت کنند .


تعریف و هدف :

در دوره کارشناسی کشاورزی عنوان گیاه پزشکی به رشته ای اطلاق می گردد که حاوی مجموعه اطلاعاتی از علوم و تکنولوژِ در زمینه های شناخت آفات و عوامل بیماریزا گیاهی و اصول و روشهای مبارزه با این عوامل باشد .
هدف از ایجاد این رشته تربیت کارشناسانی است که علاوه بر داشتن معلومات علمی و فنی کشاورزی عمومی علوم پایه گیاه پزشکی و علوم مربوط به شناخت آفات و عوامل بیماریزای گیاهی را در حد این دوره به صورت نظری و عملی فرا گرفته و با فنون و روشهای مختلف حفظ محصولات کشاورزی و همجنین مبارزه با آفات و عوامل بیماریزای گیاهی به صورت علمی و کاربردی آشنایی کافی پیدا کنند . همچنین به عنوان درس در دبیرستان های کشاورزی ، کارشناس اجرایی تحقیقات در مراکز پژوهشی کشاورزی و مدیر و مجری امور حفظ نباتات در موسسات دولتی و خصوصی بخش کشاورزی منشا خدمات باشند .


نقش و اهمیت فارغ التحصیلان :

فارغ التحصیلان این دوره به علت وجود دوره های فوق لیسانس حشره شناسی کشاورزی و بیماریهای گیاهی و همچنین دوره دکتری گیاه پزشکی می توانند در صورت داشتن شرایط لازم تا کسب آخرین مدارج تحصیلی در ایران ادامه تحصیل دهند . همچنین می توانند در موارد زیر نقش و توانائی خود را ایفا کنند :
- به عنوان کارشناس اجرایی و یا تحقیقاتی در موسسات و ارگانهای مختلف از قبیل سازمان حفظ نباتات موسسه تحقیقات آفات و بیماریهای گیاهی شرکت پخش کود و تولید سم وزارت جهاد کشاورزی – بنیاد مستضعفان و بخش خصوصی .


ضرورت و اهمیت :

با توجه به اهمیت روزافزون آفات و عوامل بیماریزای گیاهی و نقشی که این موجودات در کاهش محصولات کشاورزی دارند تربیت کارشناسی جهت شناخت و ارائه راههای مبارزه موثر و اقتصادی با عوامل فوق در مناطق مختلف کشور بسیار ضروری است . تربیت این افراد گامی در جهت بالابردن بازده محصولات و نهایتا گامی در جهت نیل به خودکفایی کشور است این کارشناسان به دلیل داشتن اطلاعات عمومی کشاورزی و احاطه لازم به فنون مبارزه با آفات و عوامل بیماریزا در خط مبارزه علیه عوامل نابود کننده محصولات کشاورزی می باشند این کارشناسان به منزله حلقه های زنجیری خواهند بود که بین کشتکاران زارعین و روستاها از یک طرف و مراکز تحقیقات آفات و بیماریهای گیاهی از طرف دیگر ارتباط لازم برقرار می کنند و نتایج تحقیقات گیاه پزشکی را عملا در مزارع و روستاها پیاده خواهند کرد .