صفحه اصلی / ارتباط با صنعت

دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان دانشگاه کارآفرین و همگام با صنعت

 

گامی در تحقق دانشگاه کارآفرین با راه‌اندازی خط تولید ماشین کاری در واحد تاکستان

به منظور درآمدزایی از ظرفیت‌های قابل توجه کارگاه‌های مکانیک در این واحد با قراردادهایی که مرکز تحقیقات مکانیک از سوی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با کارخانجات منعقد کرده است، خط تولید قطعات صنعتی فعال شده است

در پی عقد این قراردادها از دستگاه‌های تراشکاری، فرزکاری و CNC موجود در کارگاه‌ها که فقط مصارف آموزشی داشته‌اند، برای تولید قطعات صنعتی بهره گرفته شده است. در فاز نخست اجرای این طرح، زمینه اشتغال 7 تراشکار، فرزکار، برشکار و طراح صنعتی و با پیش بینی درآمد سالانه 6/3 میلیارد ریال فراهم شده است که پیش‌بینی می‌شود به تعداد 20 نفر و درآمد 6 میلیارد ریال برسد

 

رسالت این دانشگاه ایجاد ارتباط هدفمند با بخش صنعت و کمک به شرکت های دانش بنیان برای تبدیل ایده به محصول و ثروت است

 

 

راهاندازی آزمایشگاه همکار استاندارد در زمینه صنایع غذایی

راه‌اندازی آزمایشگاه همکار استاندارد را میتوان گامی عملیاتی از پروژه ایجاد مرکز تجارت بین‌المللی کشمش برشمرد. تفاوت این آزمایشگاه با سایرین در این است که اصحاب صنعت با دسترسی به اعضای هیات علمی واحد علاوه بر شناسایی مشکل در این آزمایشگاه می‌توانند از بررسی علل و ارایه راهکار نیز بهره‌مند شوند.

 

ارتباط موثر دانشگاه با صنعت، به عنوان وظیفه‌ای در معاونت پژوهش و فن آوری تعریف شده تا با آموزش کاربردی دانشجویان شرایط طراحی تحقیقات متناسب با نیاز صنایع را مهیا کرده و دانشگاه را در مسیر مناسبی قرار دهد

 

 

طرح مشترک با شرکت سایپا شیشه به منظور حل یکی از مشکلات مهم خطوط تولید شیشه خودرو در کشور 

انعقاد قرارداد پژوهشی-صنعتی با عنوان طراحی و ساخت سیستم اعلان قطعی المنت های شیشه عقب خودرو با شرکت سایپا شیشه 

با انعقاد این قرار داد ونصب دستگاه سیستم اعلان قطعی المنت های شیشه عقب خودرو بر روی خط تولید، امکان فروش مشترک این سیستم با همکاری شرکت سایپا شیشه به سایر شرکت های تولید کننده شیشه خودرو هم فراهم می شود. وی افزود: با توجه به اینکه سیاستگذاری موثر دانشگاه آزاد اسلامی حرکت و ارتقاء به نسل چهارم دانشگاه ها به عنوان دانشگاهی کارآفرین می باشد, می توان امیدوار بود که همکاری صنعت و دانشگاه بتواند منجر به شکوفایی هرچه بیشتر استعدادهای علم و فن آوری کشور شود و تعامل دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان با صاحبان صنایع می تواند در این مهم و البته رفع مشکلات واحدهای صنعتی استان و کشور موثر باشد.

بر اساس اين قرارداد كنترل قطعي المنت در شيشه عقب خودرو با استفاده از تجهيزات پيشرفته و در شرايط عملكرد واقعي انجام خواهد شد . در اين روش ابتدا المنت شيشه از طريق منبع تغذيه روشن شده و سپس از طريق دوربين مادون قرمز از شيشه عكس برداري مي شود و پس از انتقال عكس به رايانه و پردازش آن با استفاده از نرم افزار طراحي شده ، خطوطي كه داراي قطعي المنت مي باشند مشخص شده و آلارم آن به اپراتور داده مي شود . اين سوابق در بانك اطلاعاتي براي رديابي هاي بعدي نيز نگهداري مي گردد . ساخت اين تجهيز براي اولين بار در ايران با همكاري شركت سايپا شيشه و دانشگاه آزاد اسلامي انجام خواهد شد.

 

 

قرارداد عارضه یابی خوشه صنعتی فرآوری انگور تاکستان

در راستای تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه قرارداد «مطالعه عارضه یابی پروژه بهبود واحدهای صنعتی عضو خوشه فرآوری محصولات انگور در راستای توسعه بازار» بین شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین و دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان منعقد گردید.

تهیه طرح شناسایی عارضه واحدهای صنعتی عضو خوشه، گردآوری اطلاعات مورد نیاز شناسایی عمومی و کلی واحد تولیدی، بررسی بازار محصول تولیدی بازارهای موجود و بالقوه، شناسایی شکاف های وضعیت مطلوب و موجود بنگاه های تولیدی در زمینه فرآوری محصولات انگور و ارائه راهکارهای اجرایی در راستای حل مشکلات شناسایی است

با توجه به سطح بالای زیرکشت استان در حوزه انگور و رتبه نخست استان در تولید کشمش در کشور و جایگاه صادراتی این محصول، توسعه خوشه و فرآوری انگور می تواند به توسعه بازارهای داخلی و خارجی کمک کند.

تشکیل شورای راهبردی با حضور مسئولان استانی، راه اندازی دفتر فروش محصولات انگور در مسکو، تشکیل کنسرسیوم صادراتی، مشارکت در مرکز فروش محصولات تولیدی ایلام برای توسعه بازارهای داخلی اعضای خوشه، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی برای اعضاء خوشه از جمله فعالیتهای مهم این شرکت در حوزه خوشه صنعتی فرآوری انگور در استان است.

این قرارداد توسط حمیدرضا خانپور مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان و عباس جهان بخشی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکستان امضا شد

 

 

 

انعقاد قرارداد همکاری با بزرگترین شرکت تولیدکننده رزین کشور در زمینه پساب صنعتی به شیوه علمی

 

در این پروژه، اجرای تصفیه پساب صنعتی شرکت رزیتان تهران به شیوه نوینی توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان انجام خواهد شد.

در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان در قراردادی، طراحی فرآیند فیزیکی و شیمیایی تصفیه پساب شرکت رزیتان با ظرفیت 35 مترمکعب در ساعت را بررسی و مورد تحقیق قرار داده و در صورت حصول نتیجه با عقد قراردادی دیگر مجری آن نیز خواهد بود. به دلیل اینکه آب مهم ترین عامل توسعه پایدار می باشد، اهمیت این قبیل پروژه های مشترک دانشگاه با بخش صنعت دو چندان است. در این طرح با استفاده از روش هایی نوین تصفیه پساب انجام می شود و دانش فنی و مهندسی آن توسط حوزه معاونت پژوهش و فن آوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تاکستان و مهندسی تفصیلی و ایمنی آن توسط شرکت رزیتان انجام می شود.
وی با بیان اینکه فناوری و دانش فنی تصفیه این نوع از پساب ها بسیار خاص و پیچیده است،افزود: رزین‌ها ترکیبات آلی هستند که سبب ایجاد آلودگی زیادی در پساب می شوند بنابراین کارخانجات تولیدکننده رزین یکی از منابع عمده و متمرکز ورود پساب به محیط زیست به شمار می روند.